Czym powinny cechować się wygodne łóżka w hotelach?

Łóżko do hotelu - Łóżko Trento

Zadowolenie gości z pobytu w hotelu określa komfort ich wypoczynku. Na wspomniany komfort w głównej mierze składa się jakość snu. Co za tym idzie okazuje się, że łóżko hotelowe to najważniejszy element wyposażenia każdego pokoju. Przepisy prawne określają minimalne wymiary łóżek, natomiast do właścicieli obiektów należy decyzja o ich rodzajach. Jakie łóżko do hotelu wybrać?

Spis treści:

Ile kosztuje wygodne łóżko do hotelu?

Każdy hotelarz prędzej czy później musi kupić łóżka do swojego obiektu wypoczynkowego. Najważniejsze pytanie, jakie musi sobie w tym momencie zadać, brzmi: Jakiego budżetu potrzebuję? Jako że to właśnie wygoda snu w głównej mierze decyduje o zadowoleniu gości hotelowych z całego pobytu, nie warto oszczędzać na tym elemencie wyposażenia.

Cena za łóżko zależna jest od kilku czynników:

  • rozmiaru mebla,
  • liczby warstw i rodzajów materaców,
  • materiałów, z jakich wykonany jest mebel.

Koszty można prosto obliczyć. Zakłada się, że cena łóżka powinna stanowić cztero- lub nawet pięciokrotność ceny, jaką płaci gość hotelowy za dobowy pobyt w wybranym obiekcie. Kierując się tą zasadą, można wybrać taki rodzaj łóżka, który będzie spełniać oczekiwania gościa wobec standardu hotelu, w jakim zarezerwował pobyt.

Przykładowo przy obiekcie, w którym znajduje się 50 pokojów, z których większość jest sklasyfikowana jako pokoje dwuosobowe, do zakupu łóżek o średnim standardzie potrzebny jest budżet w wysokości około 100 000 złotych. Taka kwota pozwoli na swobodę wyboru modelu łóżka oraz rodzaju materaca. Im niższy budżet, tym mniejszy wybór, a co za tym idzie często również niższa jakość wyposażenia. Warto w tym miejscu dodać, że to materac ma największy wpływ na cenę końcową całego zestawu.

Jak obniżyć koszty?

Aby nie stracić jakości, a nieco obniżyć koszty zakupu wygodnego łóżka do hotelu, warto skontaktować się z architektem wnętrz lub przedstawicielem producenta mebli/materacy. Są oni w stanie podpowiedzieć – na bazie swoich wcześniejszych doświadczeń – na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając wyposażenie, a z czego lepiej zrezygnować, ponieważ w ostatecznym rozrachunku okazuje się najmniej ważne.

Jaki rozmiar łóżka do hotelu?

W rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku znalazła się informacja o tym, jakie minimalne rozmiary łóżek powinny znaleźć się w pokojach hotelowych. W przypadku łóżek jednoosobowych jest to wymiar 90×200 centymetrów (w wielu wyższej klasy hotelach łóżko o tych wymiarach klasyfikowane jest jednak jako łóżko dziecięce), natomiast w przypadku łóżek dwuosobowych jest to wymiar 140×200 centymetrów (choć tak naprawdę hotele o wysokim standardzie wybierają meble o większych wymiarach). Są to jednak rozmiary minimalne, dlatego w różnych obiektach wypoczynkowych można znaleźć łóżka o różnej wielkości – im wyższy standard hotelu, tym łóżko jest zwykle większe.

Łóżka hotelowe różnią się jednak nie tylko pod względem rozmiaru, ale także rodzaju. Najpopularniejsze są dwa rodzaje łóżek do hoteli: łóżka standardowe drewniane oraz łóżka kontynentalne.

Łóżko standardowe drewniane

Standardowe (można nazwać je również tradycyjnymi) łóżka składają się z drewnianego stelaża, na który nakłada się materac. Mebel hotelowy nie wymaga paki na pościel, ponieważ łóżko jest cały czas przykryte narzutą. To, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu to nóżki. Otóż dwie z nich powinny mieć kółka (warto pamiętać, aby znalazły się one od strony zagłówka), które ułatwią przesuwanie mebla. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ pokoje hotelowe są często sprzątane, a mobilne łóżko ułatwi dostanie się nawet do trudno dostępnych zakamarków pokoju – czystość i higiena to jeden z głównych elementów, na które zwraca uwagę gość hotelowy podczas swojego pobytu.

Wybierając łóżko drewniane, warto postawić na solidność i wytrzymałość, jakie zapewniają meble dębowe. Jest to wysokiej klasy materiał, cieszący się popularnością szczególnie w przypadku właścicieli obiektów o podwyższonym standardzie (jego cena jest bowiem zdecydowanie wyższa niż na przykład sosny). Na uwagę zasługują również ramy łóżek wykonane z drewna bukowego. Jest to bardzo twardy materiał, a co za tym idzie również wytrzymały. Co więcej, jako że drewno bukowe jest sprężyste i podatne na obróbkę, wykonane z niego meble mogą posiadać finezyjne kształty i zdobienia.

Łóżko kontynentalne

Łóżka kontynentalne są wybierane przede wszystkim przez hotele o podwyższonym standardzie, czyli posiadające minimum trzy gwiazdki. Takie łóżka składają się z kilku elementów, a najważniejszą rolę odgrywają tu materace (materac bazowy, materac właściwy oraz materac nawierzchniowy, tzw. topper). Dzięki dwóm, a często nawet trzem materacom, komfort snu jest zwielokrotniony.

Ciekawostką może być to, że toppery (czyli tak zwane materace nawierzchniowe) nie są najczęściej wybierane jako zabezpieczenie przed zniszczeniem materaca właściwego. Wybór hotelarzy zdecydowanie częściej pada na nakładki higieniczne i pokrowce, które można w każdej chwili zdjąć i wyprać.

Wybierając łóżko kontynentalne, należy zwrócić uwagę na kilka jego elementów. Po pierwsze: wysokość nóżek (stabilność i wytrzymałość to ich najważniejsze cechy). Po drugie – waga materaca właściwego (zbyt ciężki będzie kłopotliwy podczas wykonywania czynności higienicznych). Po trzecie – rodzaj wykończenia łóżka.

Łóżko kontynentalne uznawane jest za niezwykle wygodne łóżko do hotelu – warto mieć to na uwadze, chcąc zapewnić maksymalny komfort snu swoim gościom.

Łóżko kontynentalne Trento

Łóżko kontynentalne Trento

Wygodne łóżko do hotelu – jaki materac wybrać?

Materace hotelowe powinny mieć wysoką gramaturę surowców, z których są wykonane. Powinny odznaczać się solidnością oraz wytrzymałością. Dobrze jest zwrócić uwagę na pikowanie. Dwustronne materace będą mogły być użytkowane przez dłuższy czas, ponieważ co pewien czas będzie można je obracać (warto sprawdzić, czy wybrane modele posiadają specjalne rączki, które ułatwią tę czynność).

Jakie łóżko do hotelu wybrać? Takie, które posiada wygodny materac. To właśnie jakość materaca decyduje o komforcie snu. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że materace hotelowe znacznie różnią się od materacy wybieranych do domu. Najczęściej wybór hotelarzy pada na materace sprężynowe, które są nieco twardsze niż materace piankowe.

Materace hotelowe mają grubość od 16 do 19 centymetrów (są więc nieco cieńsze niż materace domowe). Ciekawostką może być to, że o luksusie świadczy wysokość łóżka – może ona wynosić nawet 60 centymetrów.

Materace hotelowe sprężynowe bonellowe

Materace bonellowe są to materace, gdzie sprężyny połączone są drutem, a co za tym idzie nie dopasowują się dobrze do sylwetki swojego użytkownika, ponieważ wraz z naciskiem na dany materac ugina się cała jego powierzchnia. Kiedy wszystkie sprężyny naraz się uginają, można usłyszeć charakterystyczne skrzypienie.

Jakość materacy bonellowych jest niższa, a komfort użytkowania mniejszy niż ma to miejsce w przypadku materacy sprężynowych kieszeniowych. Popularność tego rodzaju materacy jednak nie słabnie, ponieważ ich cena jest bardzo przystępna.

Materac sprężynowy bonellowy Bonell Plus

Materac sprężynowy bonellowy Bonell Plus

Materace hotelowe sprężynowe kieszeniowe

Materace kieszeniowe uznawane są za jedne z najwygodniejszych materacy dostępnych na rynku. Każda sprężyna znajduje się tu w osobnej kieszeni (kieszenie wygłuszają skrzypienie sprężyn) i jest otoczona pianką, a wspomniane kieszenie są ze sobą połączone. Oznacza to, że każda sprężyna działa osobno, zapewniając użytkownikowi dobre podparcie dla kręgosłupa, jednocześnie dopasowując się do kształtu danej sylwetki. W materacach kieszeniowych występuje siedem stref twardości, co sprawia, że są bardzo wygodne. Co więcej, podział na kieszonki zapewnia dobry obieg powietrza wewnątrz materaca, tym samym zapewniając jego użytkownikowi odpowiednią higienę snu.

Materac sprężynowy kieszeniowy Pocket Plus

Materac sprężynowy kieszeniowy Pocket Plus

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy kieszeniowych, a te które zapewniają swoim użytkownikom najwyższy komfort nocnego wypoczynku to materace multipocket. Mają one jeszcze większą elastyczność punktową, na co wpływ ma większa liczba sprężyn na 1 metr kwadratowy materaca. Tego typu materac idealnie sprawdza się szczególnie w łóżkach dwuosobowych.

Materac sprężynowy kieszeniowy Multipocket Plus

Materac sprężynowy kieszeniowy Multipocket Plus

Materace hotelowe piankowe

Mimo iż materace piankowe są uznawane za mniej wytrzymałe i nieco miększe niż materace sprężynowe, to niektóre z ich rodzajów również wybierane są do hoteli. Najczęściej wybór pada na jeden z trzech następujących rodzajów:

  • materace z pianki wysokoelastycznej – cechą charakterystyczną materacy z pianki wysokoelastycznej jest wytrzymałość. Jeśli obsługa hotelowa będzie należycie dbała o tego rodzaju materac, może posłużyć on nawet przez 10 lat;
  • materace z pianki termoelastycznej – komfort snu to jeden z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi i zadowolenie gości z pobytu w hotelu. Zakup materacy hotelowych z pianki termoelastycznej to gwarancja wysokiej oceny wspomnianego pobytu. Tego rodzaju materace zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa, a także idealnie dopasowują się do kształtu ciała swoich użytkowników, odpowiadając na działającą na nie temperaturę;
  • materace piankowe 7-strefowe – materace z piankowe 7-strefowe są wybierane ze względu dobre podtrzymanie kręgosłupa oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz materaca. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, a to jest szczególnie ważne w hotelach, gdzie użytkownicy materacy bardzo często się zmieniają.

Dwustronny materac piankowy Nutrical

Dwustronny materac piankowy Nutrical

Dwustronny materac piankowy Foam Plus

Dwustronny materac piankowy Foam Plus

Higiena materacy

Wybierając materace do hotelu, należy zwrócić uwagę na ich pokrowce. Powinny być zdejmowane. Ważny jest też materiał, z jakiego są wykonane – dobrze, aby można go było prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, w której to giną roztocza i drobnoustroje. Wiadomo, że materace hotelowe są intensywnie użytkowane, dlatego czynności higieniczne są tu szczególnie ważne, aby przedłużyć czas ich użytkowania. Wietrzenie, odkurzanie, obracanie, odświeżanie, wreszcie pranie materacy to czynności niezbędne podczas regularnych czynności pielęgnacyjnych.

Warto zainwestować także w nakładki/podkłady higieniczne, które ochronią materace przed dostaniem się do ich wnętrza różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Pościel hotelowa

Estetyka samego łóżka hotelowego nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ i tak przez większość czasu jest ono przykryte narzutą. Poza tym na odbiór mebla ma duży wpływ także pościel, na zakupie której nie należy oszczędzać (im lepszej jest ona jakości, tym dłużej będzie służyła i cieszyła oczy gości). Wysokiej jakości pościel jest bowiem swego rodzaju wizytówką hotelu, a jednocześnie ma duże znaczenie dekoracyjne. Aby łóżko hotelowe wyglądało efektownie, wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać – estetyka pościeli, dobór narzuty, ozdobne poduszki. Tak dobrane, a następnie umiejętnie ułożone dodatki powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego gościa hotelowego – szczególnie, jeśli łóżko nie tylko będzie ładnie wyglądać, ale zapewni także odpowiednią jakość nocnego wypoczynku.

O czym pamiętać podczas zakupu łóżka hotelowego?

Kupując łóżko hotelowe, nie należy podchodzić do tego jak do zakupu jednego z wielu elementów składowych pokoju. Ważne jest tu indywidualne podejście do komfortu snu. Jakie więc kupić łóżko do hotelu? Z wygodnym materacem, który sprawi, że goście będą chcieli wrócić do tego miejsca raz jeszcze, a także będą je polecać znajomym i rodzinie. Hotelowe łóżko i materac to zestaw, który ma być przede wszystkim funkcjonalny (nie można zapomnieć, że zarówno materace, jak i łóżka produkowane z myślą o hotelach powinny posiadać niezbędne atesty wytrzymałości i trudnopalności). Wytrzymałość, solidność i wygoda to cechy, których nie może zabraknąć. Estetyka nie schodzi jednak na drugi plan, ponieważ goście w pierwszym momencie oceniają oczami. Tu jednak nie rama łóżka jest najważniejsza, ale pościel, narzuta i dekoracyjne poduszki.

Zobacz także:

Jaka pościel będzie najlepsza do hotelu i pensjonatu?