Jaka pościel będzie najlepsza do hotelu i pensjonatu?

Pościel hotelowa i kawa i róże

Jaką pościel do hotelu wybrać? Podczas zakupu tkanin hotelowych należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że wysokiej jakości pościel jest inwestycją na długie lata. Lepiej w tym przypadku zainwestować na początku, niż narażać się na regularne dodatkowe koszty wiążące się z wymianą pościeli. Szczególnie, że pościel hotelowa jest poddawana częstym i niezwykle intensywnym procesom konserwacji, które mają wpływ na jej kondycję.

Spis treści:

Najlepsza pościel hotelowa – wybór tkaniny

Pościel hotelowa często nazywana jest pościelą przemysłową. Oznacza to, że jest niezwykle wytrzymała, przy czym jednak nie traci na estetyce. Najwyższą jakością odznaczają się pościele w 100% bawełniane o gramaturze rzędu 135-160g/mkw. Wysoka gramatura daje gwarancję odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz pomaga utrzymać stałe wymiary tkaniny – pościel hotelowa nie może bowiem się ani rozciągać, ani kurczyć w procesie prania (ponieważ nie będzie pasowała do kołdry czy poduszki). Bawełna sama w sobie jest materiałem wytrzymałym oraz miłym w dotyku. Co więcej dobrze pochłania pot, dzięki czemu – szczególnie latem – bardzo przyjemnie się ją użytkuje. Niestety, jest ona dość wymagająca jeśli chodzi o konserwację, gdyż pościel z naturalnych włókien bardziej się gniecie, co oznacza, że wymaga krochmalenia, aby nabrać połysku i nie zmechacić się.

Jakich rodzajów pościeli nie polecamy do hotelu? Z pewnością takich, które wykonane są z kory bawełnianej lub mikrowłókna, ponieważ tego typu tkaniny nie są przystosowane do prania w wysokiej temperaturze.

Kołdra Mikrofibra Classic 4 Pory Roku

Najlepsza pościel hotelowa – wykończenia

Zastanawiając się nad tym, jaką pościel do hotelu wybrać, należy też zwrócić uwagę na rodzaj nici użytych do uszycia pościeli. Powinny być to rdzeniowe nici szwalnicze, które są odporne na działanie wysokich temperatur. Ścieg powinien być zagęszczony, a jego zakończenia wzmocnione ryglami.

Ważne jest też, aby pościel hotelowa nie posiadała zamków, guzików czy zatrzasków. Dlaczego? Otóż tego rodzaju elementy dość szybko się niszczą w czasie prania chemicznego, obniżając jakość pościeli. Co więc w zamian? Zamykanie na tak zwaną zakładkę hotelową. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne zarówno jeśli chodzi o proces prania, jak i podczas zmiany pościeli.

Bardzo subtelnym elementem, który dodaje pościeli prestiżu jest jej oznakowanie. Może to przyjmować różną formę, jednak chyba najbardziej elegancko wyglądają hafty z logo hotelowym lub samą nazwą hotelu. Pościel znakuje się jednak nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych – dzięki oznakowaniu można na przykład uniknąć sytuacji zagubienia jej w pralni.

Najlepsza pościel hotelowa – kolory i wzory

Jaki kolor powinna mieć pościel hotelowa? Zdecydowanie najpopularniejsza jest pościel jednobarwna, ze szczególnym naciskiem na biel. Biała pościel jest bowiem elegancka i niezwykle praktyczna. Jako, że prana jest w wysokiej temperaturze, nie straci koloru. Można z niej łatwo usunąć plamy, używając chlorowych środków czystości. Goście hotelowi również cenią sobie białą pościel, ponieważ kojarzy się ze świeżością. Właściciele hotelów zaś cenią sobie ten kolor, ponieważ pasuje właściwie do każdego wystroju pokoju.

Wybór białej pościeli nie oznacza jednak, że nie będzie ona posiadała wzorów. Na rynku dostępne są poszwy z matowymi wzorami znajdującymi się na błyszczącym tle (taki efekt można uzyskać dzięki odpowiednio dobranym splotom tkackim). Najpopularniejsze są pionowe pasy oraz motywy roślinne.

Jak prać pościel w hotelu?

Poszwy hotelowe są prane bardzo często, a sam ten proces jest bardzo intensywny. Mowa bowiem o praniu w wysokiej temperaturze, czyli 95 stopniach Celsjusza, maglowaniu, pilingowaniu, krochmaleniu, a także procesom dezynfekcji.

Warto dodać, że koszty utrzymania pościeli hotelowej w dobrej kondycji są wysokie. Szczególnie, że wiele hoteli i pensjonatów wynajmuje pralnie zewnętrze, które rozliczają się za kilogramy.

Szczególnie pościel bawełniana wymaga nakładu dużej ilości energii do tego, aby odpowiednio przygotować ją na przyjazd gości. Z tego też powodu hotele zaczynają decydować się na poszwy wykonane z bawełny z różnego rodzaju domieszkami (najczęściej jest to poliester – choć ten może obniżać jakość tkaniny). Ich konserwacja może być bowiem nieco tańsza, a dodatkowo jest to lepsze rozwiązanie dla środowiska.

Materac Baltic Premium 2.0

Materac Baltic Premium 2.0

Jaką pościel do hotelu wybrać?

Goście hotelowi cenią sobie jakość snu – jest to w zasadzie jeden z głównych wyznaczników ich ocen wystawianych w Internecie odwiedzanym obiektom. Na jakość snu wpływ ma nie tylko łóżko i wygodny materac, ale także pościel hotelowa. Liczy się przede wszystkim jej świeżość, ogólny wygląd oraz to, jaka jest w dotyku. Wszelkie niedociągnięcia obniżają przyjemność wypoczynku, z kolei takie drobiazgi jak delikatne logo wyhaftowane na poduszce czy elegancki wzór na kołdrze z całą pewnością go podnoszą. Aby więc zapewnić swoim gościom jak najwyższy komfort snu, warto postawić na dobrej jakości pościel.