Kołdra do hotelu – przewodnik

Kołdra na łóżku kontynentalnym w hotelu

Jednym z najważniejszych elementów zapewniających komfort snu jest kołdra. Miękka, lekka i dająca uczucie idealnego dopasowania jest dla gości prawdziwym wyznacznikiem luksusu. Wybierając kołdrę do hotelu, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wypełnienie, gramaturę, jakość przeszycia, poszycie, a także czy posiada odpowiednie atesty.

Spis treści:

Kołdra do hotelu – sezonowość

Kołdra to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego hotelu. Jednak w zależności od rodzaju obiektu i jego klasy kołdry różnią się – często znacząco – pomiędzy sobą. Obiekty sezonowe wyposażone są w kołdry, które najlepiej sprawdzają się albo w niskich temperaturach – jeśli mowa na przykład o ośrodkach narciarskich lub tych położonych w górach – albo w wysokich temperaturach. Hotele całoroczne z kolei są zwykle wyposażone w kołdry o optymalnej ilości wypełnienia, które idealnie nadają się do użytkowania przez cały rok niezależnie od temperatury za oknem.

W obiektach sezonowych położonych w miejscowościach, które słyną z niskich temperatur dobrze jest zainwestować w grube i ciepłe kołdry, wykonane na przykład w całości z puchu, które z pewnością zapewnią najwyższy komfort nocnego wypoczynku nawet najbardziej wymagającym gościom (są charakterystycznym wyborem dla wysokiej klasy hoteli).

Kołdra do hotelu sezonowa zimowa mikrofibra

Kołdra do hotelu sezonowa zimowa mikrofibra

Kołdra hotelowa – wypełnienie

W hotelach można spotkać zarówno kołdry z wypełnieniem naturalnym, jak i takie z wypełnieniem syntetycznym. Za jedne z najbardziej luksusowych uznawane są kołdry wypełnione gęsim puchem, ponieważ są bardzo wytrzymałe. Mimo jednak że są to kołdry wysokiej jakości, to mogą wywoływać alergie. A jako że goście hotelowi często się zmieniają i każdy z nich jest inny, warto zamiast kołder z naturalnym wypełnieniem wybrać takie z wypełnieniem syntetycznym, które posiadają właściwości antyalergiczne. Dobrym rozwiązaniem dla hoteli jest zakup kilku kołder syntetycznych, które będą dostarczane do pokojów na specjalne życzenie gości.

Kołdra do hotelu – gramatura i przeszycia

Jak wybrać kołdrę do hotelu? Należy zwrócić uwagę na jej gramaturę oraz przeszycia. Aby zapewnić swoim gościom najwyższy komfort nocnego wypoczynku, wybierając kołdrę, trzeba dopasować jej gramaturę do sezonowości swojego obiektu. Idealna kołdra letnia powinna mieć gramaturę 220g/m2. Kołdra całoroczna (nazywana również uniwersalną) powinna mieć gramaturę 350g/m2. Zimowa kołdra powinna mieć jeszcze wyższą gramaturę.

Kolejna sprawa to przeszycia. Po co są przeszycia? Po to, aby wsad się nie przesuwał. Dzięki odpowiedniej liczbie przeszyć wypełnienie jest równomiernie rozłożone, co zapewnia najwyższy komfort użytkowania.

Kołdra hotelowa – poszycie

Kołdra do hotelu powinna mieć białe poszycie. Biel kojarzy się bowiem z higieną i czystością. Ten kolor jest również najłatwiejszy w czyszczeniu – co jest niezwykle ważne w obiektach wypoczynkowych. Jaką tkaninę wybrać? Najlepsza będzie bawełna, ponieważ jest to materiał oddychający, który zapewni odpowiedni komfort wypoczynku. Kołdry najwyższej klasy posiadają poszycie wykonane z batystu bawełnianego, inletu bawełnianego, mikrofibry lub satyny bawełnianej. Te materiały są jednak ważne nie tylko jeśli chodzi o jakość, ale także jeśli chodzi o wytrzymałość i właściwości antyalergiczne.

Kołdra do hotelu z poszyciem z mikrofibry classic 4 pory roku

Kołdra do hotelu z poszyciem z mikrofibry classic 4 pory roku

Kołdra do hotelu – rozmiar

Rozmiar kołdry w hotelu ma duże znaczenie dla jakości wypoczynku. Dla łóżek jednoosobowych należy wybierać kołdry o wymiarach minimum 140×200 centymetrów. Dla łóżek dwuosobowych standardowe wymiary to 200×200 centymetrów, dla większego komfortu gości polecane są jednak kołdry 200×220 centymetrów, które można spotkać w hotelach o najwyższym standardzie.

Co ważne to to, aby zawsze dobierać rozmiar kołdry do wielkości łóżka. Niedopasowanie tych dwóch elementów może bowiem przysporzyć wielu problemów związanych zarówno ze ścieleniem łóżka, jak i użytkowaniem pościeli.

Jak czyścić kołdrę hotelową?

Jako że w hotelach goście często się zmieniają, a jednym z najważniejszych wyznaczników komfortowego wypoczynku jest higiena pokoju i jego wyposażenia, kołdra do hotelu powinna być często prana i to w wysokich temperaturach (często przekraczających 90 stopni Celsjusza). Po praniu natomiast kołdra nie powinna stracić swojego pierwotnego kształtu.

Dobrym zabezpieczeniem dla kołdry hotelowej jest również wysokiej jakości poszwa. Aby jednak tak rzeczywiście było, pościel, w jaką jest zaopatrzony hotel, powinna posiadać wyższą gramaturę niż pościel domowa.

Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100

Kołdry hotelowe powinny posiadać Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100. Świadczy on o wysokiej jakości produktów włókienniczych i tekstylnych, mających bezpośredni kontakt z ludzką skórą. Włókna i tekstylia są badane, czy nie zawierają którejś ze 100 niebezpiecznych substancji, które wpływają niekorzystnie na zdrowie konsumentów i mogą przyczyniać się do wywołania alergii.

Jak wybrać kołdrę do hotelu?

Kołdra do hotelu musi być lekka, ciepła i wytrzymała. Podczas zakupu trzeba też zwrócić uwagę, czy posiada odpowiedni certyfikat. Liczy się w głównej mierze wypełnienie, które powinno pozostać w najlepszej kondycji mimo intensywnego użytkowania oraz dezynfekcji i prania w bardzo wysokich temperaturach. Trzeba zadbać o to, aby kołdra była dopasowana do oferty hotelowej – jeśli na przykład dany obiekt jest ośrodkiem wypoczynku typowo zimowego powinien posiadać inne kołdry niż ośrodek z ofertą letnią.

Zobacz także:

Wygodna poduszka do łóżka hotelowego to jaka?

 

Jedna odpowiedź do “Kołdra do hotelu – przewodnik”

Możliwość komentowania jest wyłączona.