Materace do hoteli i pensjonatów – jaki materac wybrać?

Materac i łóżka do hoteli

Jednym z ważniejszych punktów w ocenie danego hotelu czy pensjonatu jest komfort snu. Jeśli łóżko jest niewygodne, gość z pewnością nie wróci już do tego obiektu. Co gorsza, najprawdopodobniej wystawi również niepochlebną opinię na jego temat w sieci, czym zniechęci innych potencjalnych gości do odwiedzin. Tak więc, aby uniknąć tego typu sytuacji, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak dobrać materace do hotelu, pensjonatu.

Spis treści:

Łóżka przeznaczone dla hoteli

Według rozporządzenia wydanego przez Ministra Sportu i Turystyki w 2011 roku łóżka przeznaczone dla hoteli, pensjonatów oraz innych obiektów świadczących usługi hotelowe muszą mieć określone wymiary: w przypadku łóżek dwuosobowych jest to minimum 140×200 centymetrów, natomiast w przypadku łóżek jednoosobowych minimum to 90×200 centymetrów. Pozostałe parametry nie są już odgórnie narzucone, dzięki czemu właściciele hoteli mogą sami o nich decydować.

W hotelach najczęściej można spotkać dwa rodzaje łóżek: standardowe oraz kontynentalne. Różnica między nimi jest znacząca zarówno jeśli chodzi o budowę, jak i komfort snu.

Łóżka kontynentalne

Łóżka kontynentalne uznawane są za bardziej luksusowe. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są wyższe od tradycyjnych łóżek, co jest jedną z cech, które świadczą o ich wysokim standardzie. Co więcej takie łóżka posiadają dwa materace: jeden materac bazowy, ukryty w drewnianej ramie, i drugi materac, z którym już bezpośrednio obcują użytkownicy. Taka konstrukcja świadczy nie tylko o wysokim komforcie snu, ale także o solidności i dużej wytrzymałości łóżka. W tym miejscu warto jednak wspomnieć jeszcze o topperach, czyli materacach nawierzchniowych, które stosuje się dodatkowo, aby jeszcze podnieść jakość wypoczynku.

Łóżka standardowe

Standardowe łóżka to nic innego jak połączenie ramy z materacem. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na wspomniany materac, ponieważ to on w głównej mierze decyduje o komforcie snu gości hotelowych. Mimo że tego rodzaju rozwiązanie wydaje się mniej komfortowe, to jednak odpowiedni dobór materaca oraz ekstra zastosowanie materaca nawierzchniowego, jest w stanie również zapewnić maksimum wygody.

Materac nawierzchniowy Top Latex

Materac nawierzchniowy Top Latex

Jak dobrać materac hotelowy?

Materace do hoteli, pensjonatów różnią się od tych, które wybierane są do domów. Podczas wyboru materaca do domu należy zwrócić szczególną uwagę na indywidualne potrzeby danego użytkownika, na co nie można sobie pozwolić w przypadku wyboru materaca do hotelu. Tutaj bowiem z tego samego materaca będą korzystać różni ludzie, o różnych indywidualnych cechach i potrzebach. Należy więc postawić na uniwersalność i wytrzymałość. Z ekonomicznego punktu widzenia ważne jest bowiem, aby materac był nie tylko wygodny, ale przede wszystkim żeby wytrzymał kilkanaście lat, nie obniżając przy tym swojego standardu.

Wysokość

Jaki materac do hotelu? Ze względu na intensywność użytkowania materace do hoteli, pensjonatów powinny mieć przede wszystkim solidną konstrukcję oraz wyższe gramatury surowców. Standardowe materace mają wysokość między 16 a 18 centymetrów. Materace do hoteli powinny być jednak wyższe i wahać się pomiędzy 40 a nawet 50 centymetrów. Im wyższy materac, tym wyższy komfort snu, a co za tym idzie wyższy standard hotelu.

Twardość

Materace do pensjonatów, hoteli są twardsze niż materace domowe. Dlaczego? Otóż ze względu na rodzaj. Do ośrodków pełniących funkcje hotelowe częściej wybierane są materace kieszeniowe oraz piankowe, jednak wykonane z twardszych pianek. Dodatkowo hotelarze stawiają na materace obustronnie pikowane, ponieważ to wydłuża żywotność danego produktu. W przypadku gdy gość hotelowy preferuje miękki materac, można zastosować specjalną nakładkę, w ten sposób zapewniając mu odpowiedni komfort snu.

Materace do hoteli, pensjonatów – rodzaje

Materace wysokoelastyczne to bardzo wytrzymałe produkty porównywane wręcz do materacy lateksowych (uznawanych za najbardziej wytrzymałe), przy odpowiedniej dbałości oraz zachowaniu higieny mogą być użytkowane w hotelu nawet do 10 lat. Ich cechą szczególną jest duża sprężystość, dzięki czemu idealnie dopasowują się do krzywizn ciała swoich użytkowników. Pianka wysokoelastyczna charakteryzuje się dobrą cyrkulacją powietrza, co minimalizuje ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów.

Materac z pianki wysokoelastycznej Foam Plus

Materac z pianki wysokoelastycznej Foam Plus

Materace termoelastyczne wykonane są z pianki, która reaguje na zmiany temperatury ciała, idealnie dopasowując się do kształtu sylwetki osoby w danej chwili użytkującej dany materac. Komfort snu na materacu termoelastycznym jest bardzo wysoki. Produkt bowiem nie tylko zapewnia dobre podparcie dla ciała swojego użytkownika, ale także dba o to, aby podczas snu zapewnić mu odpowiednią temperaturę: tam, gdzie temperatura ciała jest wysoka, robi się twardszy, natomiast tam, gdzie temperatura jest niższa, robi się z kolei bardziej miękki. Dodatkowo pianka termoelastyczna zapewnia odpowiedni przepływ krwi w organizmie, czyli po nocy spędzonej na materacu termoelastycznym gość hotelowy obudzi się wypoczęty i bez wszelakich odrętwień.

Materace piankowe 7-strefowe to trafny wybór do pokojów hotelowych, ponieważ idealnie podtrzymują oś kręgosłupa, a jednocześnie – dzięki wypełnieniu pianką poliuretanową – zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, co podobnie jak w przypadku pianki wysokoelastycznej minimalizuje ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Materace z wypełnieniem pianką poliuretanową są bardzo wytrzymałe jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne (co wspomaga dodatkowe wypełnienie z płyt lateksowych lub kokosowych), a także charakteryzuje je duża elastyczność, co zdecydowanie podnosi komfort snu.

Materac piankowy Nautical

Materac piankowy Nautical

Materace kieszeniowe 7-strefowe są bardzo wytrzymałe, a także odporne na czynniki zewnętrzne, w tym uszkodzenia mechaniczne. Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni, zapewniając danemu materacowi elastyczność punktową, co oznacza że dobrze dopasowuje się on do kształtu ciała swojego użytkownika. Im więcej kieszeni, tym większy komfort wypoczynku. A dodatkowo podział na kieszonki zapewnia dobry obieg powietrza wewnątrz materaca, co jest szczególnie ważne w kwestii zapewnienia odpowiedniej higieny. Warto podkreślić, że materace do hoteli, pensjonatów kieszeniowe są obłożone wypełnieniem z pianki. Rodzaj wspomnianej pianki decyduje o twardości materaca. W przypadku materacy hotelowych lepiej wybierać materace twardsze, ponieważ są one bardziej wytrzymałe. Idealnie sprawdzają się też dla osób o większej wadze.

Materac kieszeniowy Box Extra

Materac kieszeniowy Box Extra

Materace bonellowe nie należą do najwygodniejszych materacy dostępnych na rynku, jednak do tych najbardziej wytrzymałych już tak. Prosta konstrukcja oparta jest na sprawdzonych technologiach. Sprężyny są trwałe, sprężyste i odporne na odkształcenia. Idealnie sprawdzają się na standardowych łóżkach ze stelażem. Największą zaletą materacy bonellowych jest przystępna cena, dzięki której wciąż cieszą się popularnością.

Materac bonellowy Bonell Plus

Materac bonellowy Bonell Plus

Materace lateksowe 7-strefowe uznawane są nie tylko za najwygodniejsze, ale również za najbardziej trwałe materace na rynku. Dzięki swojej specyficznej budowie są idealnym podłożem do snu dla osób, które mają problemy z układem oddechowym, w tym cierpią na astmę. Materace lateksowe to idealny wybór dla hoteli i pensjonatów, gdzie użytkownicy systematycznie zmieniają się. Zapewniają bowiem odpowiedni poziom higieny.

Jak dbać o materac hotelowy?

Materace do pensjonatów, hoteli muszą być nie tylko wygodne, ale także czyste i higieniczne. Właśnie z tych prostych powodów muszą bezwzględnie posiadać łatwo zdejmowane pokrowce ochronne, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie materacy przed przenikaniem do ich wnętrza zanieczyszczeń.

Pokrowiec ochronny powinien być wykonany z materiału, który można prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, ponieważ dopiero ona zabija roztocza i inne drobnoustroje.

Dobrze jest też każde łóżko hotelowe zaopatrzyć w podkład higieniczny, który zakłada się się na pokrowiec, ale pod prześcieradło. Jest to element, który zapewnia dodatkowy element higieny, chroniąc materac przed dostaniem się do jego wnętrza różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jak dbać o materac hotelowy? Należy go regularnie obracać, aby był równomiernie eksploatowany. Kolejna sprawa to czyszczenie materaca. Materac hotelowy wymaga szczególnego traktowania, ponieważ jego użytkownicy bardzo często się zmieniają, a w takim wypadku higiena snu nabiera nowego znaczenia. Należy systematycznie (podczas każdej zmiany pościeli) odkurzać materac, wietrzyć go, a w razie potrzeby odświeżać.

Jak czyścić materac hotelowy – odkurzanie i odświeżanie

Odkurzanie materaca hotelowego to podstawa. Na jego powierzchni mogą się bowiem zbierać nie tylko paprochy i kurz, ale także włosy, złuszczony naskórek czy roztocza. Do odkurzania należy użyć czystej końcówki – innej niż ta na co dzień używana do sprzątania podłóg. Jeśli powierzchnia materaca jest szczególnie zabrudzona, warto całość odświeżyć za pomocą sody oczyszczonej (zapobiega rozwojowi bakterii i neutralizuje brzydkie zapachy). Wystarczy sodę rozprowadzić po powierzchni materaca, pozostawić na około 30 minut, a następnie dokładnie odkurzyć.

Jak czyścić materac hotelowy – wietrzenie

Jak dbać o materac hotelowy? Ważne aby regularnie go wietrzyć. Należy robić to podczas każdej zmiany pościeli. Wystarczy pozostawić go na około 15 minut, aby wilgoć, która mogła zgromadzić się na pokrowcu odparowała.

Komfort snu = zadowoleni goście hotelowi

Sen jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakie decydują o stopniu zadowolenia gości hotelowych. Na wybór łóżka hotelowego, a właściwie materaca do łóżka hotelowego należy więc zwrócić szczególną uwagę. Ważne jest to, aby postawić na wytrzymałość produktu oraz łatwość w utrzymaniu jego higieny. Wygodne łóżko to bowiem tylko część sukcesu, całości dopełnia jego odpowiedni stopień czystości.

Jedna odpowiedź do “Materace do hoteli i pensjonatów – jaki materac wybrać?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.